Ohnivé kužely

Ohnivé kužely mají místo širší části hliníkovou trubku. Na ní je namotaný knot z kevlaru. Aby kužel hořel, je potřeba nalít na knot něco hořlavého.

Bezpečnostní pravidla

  1. Žongluj na volném prostranství, kde nemůžeš nic zapálit.
  2. Obleč se do staršího oblečení z bavlny. Bavlna je důležitá, protože nevzplane snadno jako látky z umělé hmoty.
  3. Měj při ruce kbelík čisté studené vody. Na ochlazení případných spálenin nebo hašení.
  4. Hořlaviny nech v originálním obalu v dostatečné vzdálenosti od místa žonglování.
  5. Žongluj v dostatečné vzdálenosti od diváků.

Připrav si také vlhký bavlněný hadr nebo azbestovou deku. Do nich zabalíš kužely, aby zhasly. A úplně nejlepší je mít i hasicí přístroj.

Trénink

Ohnivé kužely jsou trochu jiné než obyčejné kužely. Proto nejdřív trénuj za světla s nezapálenými kužely. Když získáš jistotu, můžeš začít trénovat za světla se zapálenými kužely.

U ohnivých kuželů je trénink velmi důležitý. Každé zaváhání a spadnutí kuželu přímo bije do očí. Žonglování s ohněm pak přichází o část svého kouzla. Navíc se můžeš i spálit.

Takže trénuj za světla s nezapálenými kužely. Pak za světla se zapálenými kužely. A za tmy s ohněm prováděj jen triky, které máš plně zvládnuté.

Palivo

Jsou vlastně dvě možnosti, jakou hořlavinu použít.

  1. petrolej
  2. lampový olej

Osobně dávám přednost petroleji. Bývá levnější a méně zapáchá. Na druhou stranu při hoření vzniká více dýmu. Pokud použiješ lampový olej, tak si vyber bezbarvý. Bez přidaných vůní.

NIKDY NEPOUŽÍVEJ benzín, aceton nebo ředidla. Jsou to hořlaviny I. třídy nebezpečnosti. Hoří velmi rychle a jejich páry jsou výbušné !!!

Zapálení kuželů

Hořlavinu nalij na knot kuželu nad nádobou. Je lepší nalít méně hořlaviny tak, aby z knotu nezačala vytékat. Když přeliješ, bude ti při žonglování z kužele přebytečná hořlavina odstřikovat.

Před zapálením odejdi s kuželem nejméně 5 metrů od nádoby s hořlavinou.

Při zapalování drž kužel knotem nahoru. Zapalovačem zapal první kužel, od kterého pak zapálíš ostatní kužely.

Hořící kužel drž knotem nahoru.

Uhašení kuželů

Kužel přikryj vlhkým bavlněným hadrem a počkej až uhasne. S hadrem nemávej, nech ho na kuželu ležet, aby k ohni neměl přístup vzduch.

Žonglování s ohněm

Za tmy s ohněm prováděj jen triky, které máš plně zvládnuté.

Ohnivé kužely nejsou stavěné na nepřetržité hoření. Mezi jednotlivými zapálení kuželů si dej chvíli přestávku. Kužely vychladnou a zmenší se tak nebezpečí popálení.

Pokročilí žongléři můžou s ohněm i passovat.

Kam dál